Çift Kademeli Regülatör nedir? Azot regülatörü ne işe yarar?

Çift Kademeli Regülatör nedir? Azot regülatörü ne işe yarar?

Çift Kademeli Azot Regülatörü, endüstride ve özellikle kaynakçılıkta kullanılan bir gaz basınç ölçümü cihazıdır. Temel fonksiyonu, azot gazının basıncını sabit bir seviyede tutarak kaynak yaparken kullanılan argon gazı ile karıştırmak ve böylece kaynak sırasında oluşabilecek oksidasyonu engellemektir. 

Bu regülatörün çift kademeli olması, iki ayrı basınç ayarı yapılabilmesini sağlar. Birinci kademe, kaynakçı argon gazı kullanırken düşük bir basınç ayarlamasına izin verir. İkinci kademe ise, kaynak sonrası temizleme işlemleri için daha yüksek bir basınç ayarı yapılmasına olanak tanır.

Regülatörün kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Öncelikle, regülatörün doğru şekilde monte edilmesi gerekir. Ayrıca, sızdırmazlık sağlanmalı, cihazın bağlantıları ve hortumları sızdırmaz olmalıdır. Gaz kaçağının önlenmesi  önemlidir. 

Kasweld marka regülatörlerin bazı avantajları şunlardır:

Hassas ve doğru gaz basınç ayarları yapabilme

Dayanıklı ve uzun ömürlü yapısı sayesinde uzun süreli kullanım için idealdir

Kolay montaj özellikleri ve basit kullanımı nedeniyle kaynakçılar tarafından tercih edilir.


Diğer Yazılar

Medikal Tesisat Ekipmanları
04 Eylül 2019, Çarşamba

04 Eylül 2019, Çarşamba

Medikal Tesisat Ekipmanları

Medikal tesisatlarda kullanılan oksijen regülatörleri en önemli ekipmanlardandır. Oksijen gazının basıncını ölçen ve ayarlayan bu elemanlar medikal gaz tesisatında kritik öneme sahiptir. Hastanelerde ...

Medikal Gaz Sistemleri
01 Ocak 1970, Perşembe

01 Ocak 1970, Perşembe

Medikal Gaz Sistemleri

Hastanelerde, ameliyathane ve yoğun bakım bölümlerinde kullanılan medikal gaz tesisatı ekipmanlarıdır. Oksijen ve N2O Santralleri, Yüksek Basınç Ekipmanları, medikal gaz tesisatı ürünleri, medikal gaz...